
American Express Global Business Travel ja ACTE (Association of Corporate Travel Executives) tekevät yhdessä tutkimuksen, jonka tulokset esitellään ACTEn konferenssissa Amsterdamissa lokakuussa.
Tutkimuksen aiheena ovat kokonaisvaltaisen matkahallinnon käyttöönoton hyödyt ja esteet. Kokonaisvaltaisella matkahallinnolla (end-to-end travel program) tarkoitetaan mallia, jossa niin matkavaraukset, maksut kuin kulujen hallintakin ovat kaikki osa saumatonta prosessia. Kysely on englanninkielinen, ja siihen vastaaminen vie vain noin viisi minuuttia.
Tuoreen tilaston mukaan 80 % yrityksistä on sitä mieltä, että keskitetty varaaminen on tärkeää liikematkustuksessa. Ulottuuko keskittämisen tarve myös muihin matkustuksen oheistoimintoihin? Tässä tutkimuksessa haluamme oppia ymmärtämään paremmin olemassa olevaa ja kehittyvää teknologiaa sekä sen vaikutuksia yritysten matkahallintoon. Keräämme kommentteja Travel Managereilta, joilla on kokemuksia tai mielipiteitä kattavan matkahallinnon eduista ja esteistä.
Osallistu tutkimukseen ja kerro mielipiteesi 28.6.2019 mennessä täällä: https://www.surveymonkey.com/r/endtoendprogrammes