
Yhä useammat alkavat jälleen lentää, mutta kokemus voi tuntua täysin uudelta, kun erilaisia turvallisuustoimenpiteitä on otettu käyttöön lentokentillä ja -koneissa ympäri maailmaa. Mitä nyt siis pitäisi odottaa lentomatkalta? Haastattelimme kahta kollegaamme American Express Global Business Travelista, jotka molemmat ovat hiljattain lentäneet liikematkalle ensimmäistä kertaa kuukausiin. Patrick Doyle on Kanadan Vice President ja General Manager, Anne McElroy-Arnaud taas viestintäjohtaja.
Missä nyt mennään?
Patrick teki paljon ennakkoselvityksiä ennen matkaansa, jotta hän tietäisi, missä nyt mennään. Kyseessä oli Patrickin ensimmäinen kotimaanlento yli 100 päivään, ja hän luki tarkkaan matkustusohjeita ja uutisia.
“Tieto lisää luottamusta”, Patrick sanoo. “Minulla ei ole tapana ottaa riskejä, joten sain lisää luottamusta lukemalla ajantasaista tietoa matkastani. Aiemmin en ollut pätkääkään kiinnostunut sellaisista yksityiskohdista kuin hotellin siivouskäytännöt, miten ulkona syödessä käyttäydytään tai millä kulkupelillä liikun kohteessani, mutta nyt niiden tunteminen rauhoitti minua.”
Matkustus- ja turvallisuusohjeet voivat muuttua äkillisesti. Siksi matkustajien tulisi tarkistaa ajantasaiset tiedot matkustuspäätöstä tehdessään. Niin Anne teki ennen lentoaan Atlantin yli kesäkuussa.
“Olin vähän hermostunut muuttuvien matkustusohjeiden vuoksi. Olin lentämässä Ranskasta Yhdysvaltoihin ja takaisin, ja seurasin pakonomaisesti matkustusohjeita jo viikkoja etukäteen tarkkaillen mahdollisia muutoksia”, hän kuvailee.
Aiemmin lentotietoa saattoi löytää vain lentokentän tai -yhtiön nettisivuilta. Nyt saatavilla on erilaisia tietoaggregaatteja, jotka keräävät saatavilla olevaa tietoa eri lähteistä yhdelle sivustolle.
GBT:n versio Travel Vitals (TM) lanseerattiin heinäkuussa. Se on tietoalusta, joka kerää eri lähteistä tietoa koko matkan osalta matkustajien hyödyksi. Ennen varaamista tai matkalle lähtöä matkustaja voi esimerkiksi selvittää, vaaditaanko kohteessa karanteenia, tuleeko maskia käyttää lennolla tai millaisia turvallisuus-, puhtaus- ja peruutusehtoja palveluntarjoajilla on käytössä.
Säännöt turvaavat matkustajia
Kansainvälinen siviili-ilmailujärjestö ICAO (International Civil Aviation Organization), joka kuuluu YK:hon, julkaisi hiljattain kattavan turvallisuussäännöstön lentoyhtiölle, lentokentille ja matkustajille . Säännöstö suojelee matkustajia ja minimoi tartunnan riskit matkan aikana.
Esimerkki: jonojen ja ruuhkien vähentämiseksi ICAO neuvoo matkustajia tulemaan kentälle mahdollisimman valmiina – lähtöselvitys tehtynä ja tarkastuskortti valmiina puhelimessa. Se myös suosittelee ottamaan koneeseen mukaan vain kassin, jonka saa edessä olevan penkin alle helposti. Kun lentoyhtiö rajoittaa matkatavarahyllylle meneviä laukkuja, nousu koneeseen käy nopeammin ja fyysisiä kontakteja tulee vähemmän.
ICAOn ohjeiden ansiosta saatat myös huomata, että lentokentät ovat ottaneet käyttöön teknologiaa, joka vähentää fyysisiä kontakteja. Esimerkiksi kasvojentunnistusteknologia oli jo tekemässä tuloaan, mutta se on nyt yleistynyt, sillä se vähentää fyysistä kontaktia henkilökunnan ja matkustajien välillä.
Käytössä voi olla myös infrapunaan perustuvia lämmönmittauspisteitä. Patrick törmäsi tällaiseen Toronton Pearsonin lentokentällä. “Minua rauhoitti huomata, että kaikkien kanssamatkustajien lämpötila mitattiin”, Patrick toteaa.
ICAO ohjeistaa, että kaikki lentokentän tilat, missä ihmiskontakteja tapahtuu, tulee säännöllisesti siivota ja desinfioida. Käsidesipisteitä löytyy tiuhassa, ja esimerkiksi Yhdysvaltojen Transportation Security Administration sallii nyt 350 ml:n käsidesipullot matkatavaroissa normaalin 100 ml:n sijasta sekä jättipakkaukset desinfiointiliinoja. (Tarkista säännökset aina lentoyhtiöltäsi ennen matkaa.)
YK suosittelee, että maskeja käytetään kaikilla lentokentillä ja lennoilla. Monet lentoyhtiöt ja -kentät ovatkin ottaneet tämän ehdon käyttöön. Lentoyhtiö saattaa jopa estää matkustajan pääsyn lennolle, mikäli tällä ei ole kasvomaskia eikä suostu sellaista käyttämään. Anne sanoo, että maskit olivat pakollisia hänen lennollaan, mutta yllättäen kaikki eivät käyttäneet niitä Atlantan lentokentällä, jonne hän saapui.
Anne huomasi myös, että kaikki vaikutti puhtaammalta, erityisesti lentokoneessa. “Minulle annettiin portilla antiseptisia liinoja, joilla sain halutessani pyyhkiä istuimeni niskatuen, käsinojat ja pöydän, mutta kaikki tuntui jo hyvin puhtaalta. Myös wc desinfioitiin säännöllisesti vaikka sitä ei olisi edes käytetty välillä.”
Patrickin lennolla Air Canada antoi hänelle tarvikepakkauksen, jossa oli käsidesiä, kertakäyttökäsineet ja vettä.
Useimmissa moderneissa koneissa on käytössä HEPA-suodattimet, jotka suodattavat lentokoneen ilmasta 99,9 % hiukkasista. Suodattimiin jäävät myös sienet, bakteerit ja virukset. Tämä vähentää entisestään taudinaiheuttajien leviämistä koneen ilmassa.
Tartuntariskiä sen sijaan voi lisätä se, että täysillä lennoilla fyysistä etäisyyttä on vaikea pitää.
Tämä ei ollut ongelmana Patrickin lennolla. Paljon matkustanut mies toteaa: “Minun lennollani Ottawaan oli vain 15 matkustajaa, ja paluulennolla Torontoon noin 35. Molemmat jäivät reilusti alle koneen kapasiteetin.”
ICAO suosittelee, että lentoyhtiöt sallivat harvemmat istumajärjestelyt, kun varaustilanne sen sallii, ja että matkustajat pysyvät omilla paikoillaan mahdollisimman paljon. Matkustajien ja miehistön tulisi käyttää eri wc:itä silloin, kun se on mahdollista.
Järjestö suosittelee myös ruoka- ja juomatarjoilun rajoittamista tai poistamista. Matkustaja voi siis haluta tuoda omat eväät tai vesipullon mukanaan koneeseen. Ne on kätevintä hankkia kentän turvatarkastuspisteen jälkeen.
Patrick tuumaa: “Lyhyellä kotimaanlennollani ei ollut ruoka- tai juomatarjoilua, mutta harva niitä varmaan kaipasikaan.” Anne kertoo, että Air Francen lentohenkilökunta pyysi anteeksi puutteita ruokatarjoilussa. “Ruoka ja juoma tulivat yhtä aikaa ja ateriavaihtoehtoja oli vain yksi. Kuitenkin palvelu pelasi loistavasti. Henkilökunta oli kiireinen ylimääräisten siivoamisten vuoksi mutta piti silti hyvää huolta matkustajista. Anteeksipyyntö ei olisi ollut tarpeen. Pääasia että lennämme turvallisesti ja terveinä.”